Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti

Diş hastalıkları ve tedavisi


Dişlerimiz kök ve kron olmak üzere iki bölümden oluşur. Sağlıklı dişeti dokusunun bulunduğu bir dişte, dişetinin üstünde kalan kısıma kron adı verilir. Kron başlıca üç katmandan oluşur; mine, dentin ve pulpa.

Mine; dişin en üst yüzeyini kaplayan, doğadaki elementler arasında elmastan sonra en sert dokudur. Aprizmatik bir yapıya sahiptir, içinde düzensiz şekilde bulunan tübüller mevcuttur.

Dentin; mine tabakasının altındaki organik yapıdan zengin dokudur. Dişin renginde önemli rol oynayan dentin tabakası da içerisinde tübüller içermektedir.

Pulpa ise dişin en iç tabalasında bulunan kan damarları ve sinir fibrilleri tarafından oluşturulmuş dokudur.

Diş Çürükleri


Çürük nasıl oluşur?

Dişin mine tabakasının, ağızda bulunan bakterilerin ürettikleri asitler tarafından eritilmesiyle çürük oluşumu başlar. Kontrol edilmeyen diş plağı, dişleri etkin ve düzenli fırçalamamak, kötü beslenme alışkanlıkları diş çürüğünün başlıca sebepleri olmakla beraber kalıtım, vitamin ve mineral eksiklileri de diş çürüğü oluşumunda etkilidir.

Diş çürüğünü nasıl anlarız?

Diş çürüğü oluşmaya başladığı ilk zamanlarda genelde belirti vermez. Mine dokusunun içine giren bakteriler dentine doğru ilerleyerek dişte öncelikle soğuk hassasiyetine, tatlı ve ekşi yiyeceklerle beraber ağrıya ve çürük kavitesinin içine yemek artığı kaçmasına sebep olurlar. İleriki dönemde ise sıcak gıdalara karşı ağrı ile beraber o dişin üzerinde yemek yiyememe durumu baş gösterir.

Çürükten dolayı oluşan diş hassasiyeti, hassasiyet giderici macunlar ile geçer mi?

Hayır geçmez, mutlaka çürük bölgenin temizlenip o bölgeye dolgu yapılması gerekir.
Diş hekiminize yaptığınız düzenli ziyaretler ile çürük oluşumunuzu minimuma indirgeyebilir, başlangıç seviyesinde çürüklerinizi minimal invaziv şekilde yani çok küçük dolgularla tedavi ettirebilirsiniz.

Unutmayalım, çürük bir enfeksiyondur ve tedavi edilmez ise mutlak suretle ilerleyecektir.


Çürük tedavileri nelerdir?

Çürük tedavisi için en sık kullanılan tedaviler şunlardır:

Kompozit dolgular

Çürükler temizlenip diş sağlıklı bir hale kavuşunca o bölgeye dolgular koyulur. Kompozit ışınlı dolgular diş rengindeki dolgulardır ve ilerleyen teknoloji ile beraber hem çok sağlam hem estetik duran ışınlı kompozit dolgular yapılmaktadır.

Porselen dolgular

Genelde dişte fazla miktarda doku kaybı varlığında, indirek olarak yapılan dolgulardır. Çürük temizlenir, diş şekillendirilir, ölçü alınır ve laboratuvar ortamında bilgisayar ölçümleri ile porselen dolgu yapılır. Ardından özel yapıştırıcılar ile elde edilen dolgu dişe yapıştırılır. Neredeyse 0 hata payı ile yapılan bu dolgular günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. (Cerec)

Endodonti ve Kanal Tedavisi

Endodonti, dişin merkezinde bulunan sinir dokusu (pulpa) ile ilgilnenen bilim dalıdır.

Kanal tedavisi nedir?

Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerin mevcudiyetinde ya da dişin kökünde oluşan bir enfeksiyon varlığında dişin pulpa dokusunun temizlenip orada bulunan bakterilerin dişten uzaklaştırılması gerekir.

Kökte ve kökün ucunda bulunan enfeksiyoz mikroorganizmalar için özel medikasyonlar kullanılır ve son adım olarak dişin kökünün içine de dolgu yapılıp kanal tedavisi tamamlanır.

Kanal tedavisi günümüzde uygun malzemeler kullanılarak çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır.