Gülüş Tasarımı ve Diş Estetiği

Pembe ve beyaz estetik nedir?

Pembe estetik, dişetlerinin olması gereken formda, kıvamda ve renkte olması demektir. Diş estetiği sadece düzgün sıralanmış beyaz dişlerle değil; aynı zamanda bu dişlere uyum sağlayan sağlıklı dişetleriyle mümkündür. Her kişinin yüz ve dudak formuna göre gülümsemesi farklılık gösterir. Bazı kişilerde gülümseme esnasında çok fazla dişeti görülürken, bazılarında ise dişeti çekilmesinden dolayı seviyesi azalmış dişetleri mevcuttur. Pembe estetik sağlanırken dikkatli muayene ve tetkikler ile tüm veriler toplanır ve teşhise göre tedavi planlaması yapılır.

Beyaz estetik ise dişlerin renk ve diziliminin kişinin yüzüne, dudaklarının formuna, gülüşüne uygun bir şekilde olmasıdır. Beyaz ve pembe estetik beraber çalışır, biri olmadan estetik sonuçlar hiçbir zaman tam olarak elde edilemez.

Pembe estetik sağlanırken hangi tedaviler uygulanır?


Gingivektomi ve Gingivoplasti:

Dişeti seviyesinin olması gereken boyut ve forma getirilmesidir. Konvansiyonel yöntemlerle yapılabileceği gibi günümüzde lazer yöntemi ile çok hızlı, ağrısız ve olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Kron boyu uzatma

Çok hasar görmüş dişlerde, uygulanacak tedavinin daha iyi sonuç vermesi için diş boyunun uzatılmasıdır. Çürüğün dişeti seviyesinin çok altına indiği durumlarda ya da yapılacak kron restorasyonların altına yeterli diş dokusu sağlamak için uygulanan bir tedavidir.

Dişeti Çekilmesi Tedavileri

Dişeti çekilmeleri biraz daha komplikasyonlu vakalar olmakla beraber, günümüzde tıp teknolojilerinin ilerlemesiyle daha verimli sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Lokalize dişeti çekilmelerinde ağız içinden alınan uygun kalınlıktaki doku, çekilme olan bölgeye entegre edilerek tedavi sağlanırken (serbest dişeti grefti); daha yaygın dişeti çekilmelerinde tedavi planlaması biraz daha kapsamlı şekilde yapılır. Günümüzde kullanılan ve rejenarasyonu hızlandıran protein tozları, kemik greftleri ile desteklenip uygun bölgelere tatbik edilerek son derece olumlu sonuçlar alınmaktadır.

PRF uygulaması nedir? Hangi durumlarda kullanılır?

PRF, doku büyütme hormonlarından zengin fibrin demektir. Hastadan alınan kan, birtakım işlemlerden geçirildikten sonra elde edilen jelatinimsi bir doku elde edilir ve bu doku kemik dokusunun yıkıma uğramış bölümlerine adapte edilir. İşlem sırasında kemik tozu(greft) kullanılması operasyonun başarısını arttırmaktadır. Kemik yıkımlarında, implant için yeterli kemik bulunmadığında, kemik oluşumunu hızlandırmak için, dişeti rejenarasyonu için kullanılır. Çok kısa sürede istenilen sonuçlar elde edilmektedir.

Beyaz estetik sağlanırken hangi tedaviler uygulanır?

Bu sorunun cevabı çok çeşitli olmakla beraber günümüzde en sık kullanılan tedaviler şunlardır:

Lamina veneerler

Diş dokusundan hiç kaldırmadan ya da minimal seviyede kaldırarak uygulanan tedavilerdir. Laminalar cam yapıda olup ışık geçirgenlikleri sayesinde oldukça estetik yaprak şeklinde restorasyonlardır. Dişlerin arasında boşluk (diestema) olan durumlarda, diş çapraşıklıklarında, dişlerde temizlenme ile gitmeyen lekelerin varlığında, beyazlatma yapılsa dahi tatmin edici renkte olmayan dişlerde laminalar çok memnun edici sonuçlar vermektedir. Laminaların endikasyonları kullanılan malzemelerin dayanıklılığının artmasıyla günümüzde daha da geniş bir yelpazeye sahiptir.

Tam seramik restorasyonlar (empress) ve zirkonyumlar

Empressler de laminalar gibi tamamen camdan oluşan estetik restorayonlardır. Daha fazla madde kaybının olduğu ve lamina yapımına olanak vermeyen dişlerde tercih edilir. Genelde ön bölgede ve küçük azı bölgesinde kullanılır. Günümüzde materyal kalitesinin arttırılmasıyla daha dayanıklı hale gelmiş olan empressler, full kesim yapılmış dişlerde en estetik sonucu verecek alternatiflerdir. Zirkonyumlar ise empresslere göre çiğneme kuvvetlerine daha dayanıklı protezlerdir. Arka dişlerde ya da arada diş kaybının mevcut olduğu köprülerin yapımında kullanılır. Altyapı olarak zirkonyum materyali kullanılır ve üstüne porselen yüklemesi yapılır.

Estetik ön diş dolguları

Laminalarla aynı endikasyonlara sahip uygulamalar olan estetik dolgular, gülüş hattındaki dişlerin güçlendirilmiş ve geliştirilmiş estetik malzemeler ile uygun form ve renge getirilmesidir. Ayrıca diş kırıklarında da estetik dolgular ile çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Diş beyazlatma (bleaching)

Diş rengi şikayeti olan kişilerde uygulanan bir tedavidir. Ev ve ofis uygulaması olarak iki tip mevcut olmakla beraber mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır. Ofis tipi beyazlatmada, dişetleri bariyer ile korumaya alındıktan sonra özel bir jel dişlere sürülerek ışın verilir. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve bir saatin sonunda kişinin dişleri ortalama 3-4 ton açılır. Ev tipi beyazlatmada ise hastadan ölçü alınarak elde edilen modele bir plak yapılır ve hasta hekimden temin ettiği jeli plağa koyarak günde belirli saatlerde ağzına takar. Başta da belirttiğim gibi mutlaka hekim kontrolünde yapılmadır. Beyazlatma sonrasında mutlaka hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır. Optimal şartlar sağlandığında diş beyazlatma sonrası hastalar beyaz dişlerini uzun süre kullanabilmektedir.