Diş beyazlatma (bleaching)

Günümüzde estetik ve bakımına önem veren her hastamız beyaz dişlerle kendine ve dişlerine güvenerek gülmek istemekteler. Diş temizliği ve parlatmasıyla her ne kadar dişler üzerindeki lekeleri yok edip dişleri çay, kahve ya da günlük besin tüketimi renklerinden arındırsak da çoğu zaman bu yöntemle maalesef istenen bembeyaz renkteki dişleri elde edemiyoruz. Bu durumun bir takım sebepleri vardır ama ilk akla gelen dişin kemik yapısının rengidir.
Her bireyin kendine özgü bir diş rengi mevcuttur. Diş renginin de bazında dört renk mevcuttur, sarı, kırmızı, gri ve kahverengi. Bunlar tek başına farklı tonlarla 'açıklık ve koyuluğu' oluşturabileceği gibi, bir araya gelerek de kişinin diş rengini oluşturabilirler.

Dişler hiç bir zaman baştan aşağı tek renkte değildir; hatta ağzın içindeki mevcut dişlerin de her biri bölgesine göre farklı renktedir. Bunu okurken aklınıza 'benim köpek dişim sarı' cümlesinin gelmesi hiç tesadüfi değil, çünkü köpek dişlerimiz yanındaki dişlerden bir ya da iki ton daha koyu! Ona keza üst dişlerimiz altlardan daha açık renkte ve alt büyük azı dişleri küçük azılara göre çoğunlukla daha koyu..

Çocuklukta kullanılan ilaçlar, geçirilen ateşli hastalıklar diş rengimizi etkilese de bu durumları yaşamayan kişiler de koyu denebilecek diş rengine sahip olabilmektedirler. Yaşla beraber mine dokusunun daha da şeffaflaşması, dişin üzerinde mikroçatlakların oluşması, zamanla tüketilen kahve, çay, sigara dişlerde renklenmeye sebep olan başlıca faktörlerdir. İşte böyle durumlarda temizlik işlemi yapıldıktan sonra istenilen beyazlığa ulaşılmamışsa 'bleaching' tekniğini uygulamak uzun soluklu ve kalıcı çözüm sunar.

Bleaching diş rengi şikayeti olan kişilerde uygulanan bir tedavidir. Ev ve ofis uygulaması olarak iki tip mevcut olmakla beraber mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Ofis tipi beyazlatmada, dişetleri silikon esaslı bir bariyer ile korumaya alındıktan sonra dişlere özel bir jel sürülerek ışın verilir. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve bir saatin sonunda kişinin dişleri ortalama 3-4 ton açılır.

Ev tipi beyazlatmada ise hastadan ölçü alınarak elde edilen modele bir plak yapılır ve hasta hekimden temin ettiği jeli plağa koyarak günde belirli saatlerde ağzına takar. Başta da belirttiğim gibi mutlaka hekim kontrolünde yapılmadır. Beyazlatma sonrasında mutlaka hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.

Optimal şartlar sağlandığında diş beyazlatma sonrası hastalar beyaz dişlerini uzun süre kullanabilmektedir.

Ev tipi mi ofis tipi mi?

Yapılacak beyazlatma işlemin hangi türde olacağına hekiminiz ile beraber karar vermek en kalıcı ve etkileyici sonucu almanızı sağlayacaktır.

Hangi durumlarda ofis tipi?

-Hastanın diş renginin bazı sarı, kırmızı veya kahverengi tonlarındaysa,
-Kısa sürede etkili bir beyazlık isteniyorsa,
-Seans sonunda elde edilen sonuçtan memnun kalındıysa ofis tipi beyazlatma yeterli olacaktır.

Kim öğle yemeğinden dönüşte ofise parlayan bembeyaz dişlerle gitmek istemez ki?

Peki ya ev tipi? (home bleaching)

- Gri bazlarında diş renginiz varsa
- Ofis tipi beyazlatmadan sonra pekiştirme tedavisi olarak
- Yoğun iş temposunda çalışan hastalara zaman kazandırmak gerektiğinde ev tipi beyazlatma sistemlerinin kullanılması uygun olacaktır.

Unutmayın;
Elmas parlaklığında gülüşler artık hayal değil!