Estetik ön diş dolguları

Laminalarla aynı endikasyonlara sahip uygulamalar olan estetik dolgular, gülüş hattındaki dişlerin güçlendirilmiş ve geliştirilmiş estetik malzemeler ile uygun form ve renge getirilmesidir. Direk ve indirek olmak üzere iki çeşit estetik kompozit dolgu uygulaması mevcuttur.

İndirek estetik dolgular yapılırken hasta ağzı, dişlerin ve çenenin yapısı farklı açılardan değerlendirilerek tedaviye başlanır. İleri seviyede diş kırıkları veya iki diş arasında ciddi boşlukların (diestema) var olduğu durumlarda ya da daha komplkasyonlu vakalarda önce hastanın varolan dişlerinin modeli çıkarılır ve yapılmak istenen restorasyon model üzerinde işlenerek hastanın ağzında prove edilir. Prova sırasında dişlerin formu, renk uyumu, büyüklükleri ayarlanarak labaratuar ortamında istenen dişler yapılır ve hasta ağzına özel yapıştırıcılarla simante edilir. Seramik laminelerden teknik olarak tek farkı kullanılan malzeme çeşitidir.

Direk restorasyonlar ise daha basit vakalarda hızlı çözüm sunan bir tedavi şeklidir. Hasta ağzında silikon indeks kullanılarak ya da serbest çalışma tekniği ile diş formlarının düzeltildiği, boşlukların kapandığı, basit kırıkların tek seansta tedavi edildiği yöntemdir. Ön diş çürüklerinde de oldukça sık kullanılan bir yöntem olan estetik dolgular günümüzde malzeme kalitesinin artmasıyla doğal dişten ayırt edilemeyen sonuçlarla hastalarımızın yüzünü güldürmektedir.