gingivektomi

Gingivektomi ve Gingivoplasti:

Dişetlerimizin sağlıklı olarak adlandırılabilmesi için bir takım kriterler vardır. Koyu pembe ya da morarmış dişetleri ya da iltihaplı ve şişkin dişetleri kişinin gülüşünü olumsuz etkiler.

Dişeti hastalıklarının ilk başlama noktasının plak ve diştaşı olduğunu biliyoruz. Ama kimi zaman oluyor ki diştaşları temizlense bile dişeti istediğimiz forma kavuşmuyor. Bazı durumlarda sistemik hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar da dişetlerinde anormal olarak tabir edebileceğimiz büyümeler yapabiliyor. İşte bu durumlarda dişetine müdahale ederek, varsa büyümüş dişetlerini kısaltıyor (gingivektomi), ya da dişetinin şeklini değiştiriyoruz. (gingivoplasti)

Gülüş dizaynı yaparken dişlerin düzgün bir dizilim içinde olmasını beklediğimiz gibi, dişetinin dudak seviyesinde ne kadar göründüğünü de önemsememiz gerekir.
Bazı bireyler güldüğünde dişetleri normalden fazla görünür. (gummy smile) Bu durum beraberinde kısa ve küt görünen dişleri getirir ki böyle vakalarda dişetleri düzeltilmeden optimal estetik bir çözüm kesinlikle sağlanamaz. İşte böyle durumlarda da gingivektomi ve gerekirse gingivoplasti yapılarak istediğimiz çözüm sağlanmış olur.

Gingivektomi ve gingivoplasti konvansiyonel yöntemlerle yapılabileceği gibi günümüzde dişeti lazerleriyle de çok hızlı, ağrısız, neredeyse kanamasız operasyonlar yapılmaktadır.