Tam seramik restorasyonlar (empress) ve zirkonyumlar

Empressler de laminalar gibi ful seramikten oluşan estetik restorasyonlardır. Alt yapısı içerisinde herhangi bir metal olmadan, basınç altında sıkıştırılmış seramik bir çekirdek üzerine yapılır. Daha fazla madde kaybının olduğu ve lamina yapımına olanak vermeyen dişlerde tercih edilir. Genelde ön bölgede ve küçük azı bölgesinde kullanılır. Diş dokusunu birebir taklit etmesi sayesinde maksimum seviyede doğal bir restorasyon yapılmasına olanak tanıyan empressler günümüzde güvenle kullanılmaktadır.

Günümüzde materyal kalitesinin arttırılmasıyla daha dayanıklı hale gelmiş olan empressler, full kesim yapılmış dişlerde en estetik sonucu verecek alternatiflerdir.

Zirkonyumlar ise empresslere göre çiğneme kuvvetlerine daha dayanıklı protezlerdir. Çiğneme kuvvetinin yüksek olduğu arka dişlerde ya da diş kaybının mevcut olduğu büyük azı bölgesinde köprülerin yapımında kullanılır. Altyapı olarak zirkonyum materyali kullanılır ve üstüne porselen yüklemesi yapılır. Zİrkonyum elementi dişin kemik dokusuyla aynı renk olduğu için, herhangi bir metal efekti olmadan doğala en yakın görünümlü restorasyonlar yapmamıza olanak sağlar.

Kullanılacak malzemeyi seçerken hastanın sistemik durumu, estetik beklentisi, dişlerin ve dişetlerinin genel durumu değerlendirilerek hasta ile beraber karar verilir ve tedaviye başlanır.