İmplantasyon ve Cerrahi Uygulamalar

İmplantasyon


İmplantlar günümüzde sık kullanılmakla beraber doğru-yanlış birçok konuyla gündeme gelmektedir.

Dental implantlar, eksik dişlerin yerine koyulan, vücutla uyumlu titanyum malzemesinden yapılan yapay diş kökleridir. Her bölgeye göre uygulaması farklılık göstermektedir ve gelişen sistemlerle beraber her geçen gün kullanımı kolaylaşmakta ve yaygınlaşmaktadır.

Hangi durumlarda implant yapılır?


Diş eksikliğinin var olduğu her durumda, eğer çevre dokular da izin veriyorsa implant uygulaması yapılabilir. En çok kullanılan alanları ise;

  • Ön diş eksikliği
  • Arka bölgede köprü ayağı olacak bir azı dişinin bulunmaması ve hastanın hareketli protez kullanmak istememesi.
  • Sağlam dişlere zarar vermeden eksik diş tedavisi
  • Tamamen dişsiz ağızlara sabit protez yapmak için
  • Özellikle alt çenede bulunan ve dil ve dudak hareketleri ile sürekli oynayan hareketli protezlerin sabitlenmesi

İmplantlar vücuda zararlı mıdır? Kanser yapar mı?

En çok sorulan sorulardan biridir. İmplant malzemleri de diğer herşey gibi kalite farkı gösterdiğinden, güvenilir markalarla yapılan implantlarda şimdiye kadar herhangi bir kanser vakası saptanmamıştır. Vücutla tamamen uyumlu malzemler kullanıldığı için de implanttan doğan herhangi bir hastalık (alerjik durumlar hariç) rapor edilmemiştir.

Kaç yılda bir implant yaptırmak gerekir?

Doğru şekilde yapılmış bir implant kemikle tamamen kaynaşacağı için, sağlıklı bir ağızda yapılan implantlar ömürlüktür. İmplant tedavisinin başarılı olması için hem hekim hem de hasta özen göstermelidir. Kötü ağız hijyeni, çok yoğun sigara kullanmak implantlara en çok zarar veren durumlardır.

Gömük dişler ve çekimleri

Diş pozisyonu anomalileri, çenede dişin sürmesi için yeterli mesafe bulunmaması gibi durumlarda dişler çene kemiğinde gömük ya da yarı gömük olarak kalır. Bu durumda diş pozisyonları da göz önünde bulundurularak o dişlerin çekilmesi yapılacak en iyi tedavi olacaktır. Özellikle 20 yaş dişlerinde karşılaştığımız bu durum, hastalarının çoğunun korkulu rüyası olsa da aslında doğru teknik ile ağrısız diş çekimleri yapılabilmektedir.

Gömük dişimi çektirmezsem ne olur?

Gömük dişler yıllarca çene kemiğinin içinde 'uyuyabileceği' gibi, kimi zamanlarda da bitmeyen ağrılarla kişiye hayatını zindan edebilir. Bazen de hiçbir belirti vermeden çevresinde kistik bir yapı oluşturabilirler.

Gömük dişler için yapılacak bir muayene ile dişin durumu ve ileri zamanda soruna yol açıp, açmayacağı anlaşılabilmektedir. 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve bunu hayatınızın bir rutini haline getirmeniz, diş problemlerinin erken teşhis edilebilmesi ve sorun büyümeden yapılacak erken müdahale için çok önemlidir.