Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği


Çocuk diş hekimliğine pedodonti denir. Süt dişlerinin yapısı sürekli dişlere göre değişiklik göstermektedir. Organik yapının süt dişlerinde daha fazla bulunmasından ve diş minesinin süt dişlerinde daha ince olmasından dolayı süt dişlerinde oluşan çürükler çok hızlı ilerler.(rampant çürük)

Uygulanan tedaviler sürekli dişlerle benzer oluğu gibi bazı noktalarda farklılık gösterir. İlerleyen süt dişi çürüklerinde diş sinirinin bir kısmı çıkarılıp tedavi bitirildiği gibi (amputasyon), gerekli olan durumlarda süt dişlerine de kanal tedavisi yapılabilmektedir.

Halk arasında 'nasıl olsa düşecek' diye var olan yanlış algı süt dişlerinde çürüklerin hızla ilerliyor olması tedaviyi zaman zaman komplike hale getirebilmektedir. O yüzden çocukların da mutlaka 6 ayda düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmesi gerekir. Böylece başlangıç aşmasındaki çürükler kolayca dolgu ile tedavi edilebilir veyahut riskli bölgeler kontrol altına alınabilir.

Çocukların diş hekimi koltuğuna oturmayı pek sevmediğini de düşünürsek, kısa süren tedaviler çocuk hastanın kooperasyonunu arttıracak, 'dişçi fobisi'ni azaltacaktır.

Süt dişleri

Sadece çocukluk yaşlarında görülen süt dişleri toplamda 20 adettir. Süt dişleri çocukların beslenmelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca konuşma gelişiminde de süt dişleri etkili bir rol oynamaktadır. Süt dişleri, kalıcı dişlerin çıkacakları alanlarda doğal yer tutucu görevini üstlenmektedir. Bulundukları alanı, daha sonra gelişecek olan kalıcı diş için tutmaktadırlar. Bu dişlerin doğal olmayan şekilde erken kaybı (çekilmesi), kalıcı diş gelişimini etkilemektedir. Bu sebeple pedodonti - çocuk diş hekimliği, ileri yaşlarda yaşanacak diş problemlerini önlemeyi temel amaç edinmiştir.

Koruyucu tedaviler

Süt dişlerine uygun dozda flor uygulanması ve çürük oluşumu açısından riskli bölgelere (fissur) koruyucu malzeme tatbik edilmesidir. Böylece süt dişlerinde çürük oluşumu kontrol altına alınmış, süt dişlerinin sağlığının korunması sağlanmış olur.

  Bebeklerde dişler çıkmaya başladıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  • Bebek asla emzirirek uyutulmamalıdır.
  • Uyutmadan önce süt dişlerini temiz bir bez yardımı ile temizlenmelidir.
  • İçeriğinde şeker, bal vb. olan sütlü karışımla dolu biberonla bebeğin uyumasına izin verilmemelidir.
  • Bebeğin biberonunu, mamanın tadı ve ısısını kontrol etmek amacı ile kendi ağzınızla test edilmemelidir.
  • 1 yaşını dolduran çocukların, içecekleri bardak ile içme konusunda yönlendirme yapılmalıdır.
  • Meyve sularının yararları bir yana fazlasının dişleri çürütebileceği unutulmamalıdır.
  • Çocukların bilinçli olarak diş fırçası kullanabileceği 3 yaşına kadar ebeveynler çocuklarına yardımcı olmalıdır.