Diş Eti Çekilmeleri

Dişler köklerinin içinde bulunduğu alveolar kemik adını verdiğimiz yapı ve üzerinde bulunan dişeti ile çevrilidirler. Diş kökleri çene kemiğine kollajen yapıda ligamentler ile tutunmaktadır. Dişetinin altına ilerleyen bakterilerle dolu subgingival diştaşları bir süre sonra bu ligamentlerde yıkım oluşturmaya başlar. Adeta bir çorap söküğünü andıran bu olaylar zinciri, bakterilerin diş köklerini çevreleyen kemiği de eritmeye başlamasına sebep olur. Sonuç olarak da artık desteksiz kalan dişeti eriyen kemiğe doğru çekilmeye başlar. Böylece dişeti çekilmesi başlamış olur.

Eğer kontrol edilmezse ve agresif bir şekilde ilerlerse kısa vadede, kronik olarak ilerlerse belki biraz daha uzun vadede ama kesin olarak diş kaybı ile sonuçlanır.

Diş eti çekilmesinde kalıtım ve bazı sistemik hastalıklar(diabet gibi) etkili olmakla beraber günümüzde hala en çok karşılaştığımız neden kontrolsüz diş taşları ve kötü ağız hijyenidir.

İlerleyen teknoloji ile beraber dişeti çekilmeleri gerek kişinin kendi kanından elde edilen doku büyütme hormonlarından zengin fibrinler (PRF), gerek protein ve kemik tozları ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıca geleneksel yöntemlerle de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Doğru teşhis her zaman başarılı tedaviyi getirir.