Diş Plakları ve Tedavisi

Günümüzde hala farklı yaklaşımlar olsa da tüm diş eti hastalıklarının ana başlangıç noktası mikrobiyal dental plaktır. Yemek yedikten yaklaşık 20 dakika sonra oluşan 'pelikıl' adını verdiğimiz bakteri içermeyen organik film tabakası, ağız hijyeninin yeterli miktarda sağlanmaması ile beraber kısa süre içinde ağız ortamında bulunan bakteriler ile beraber mikrobiyal dental plağa dönüşür.

Mikrobiyal dental plak yapışkan bir yapıda olmakla beraber, ağız içinde bulunan bakteriler arası intermikrobiyal matriks katılımı ile daha da komplike bir yapıya dönüşür. Öncelikle dişeti sınırı üzeride bulunan plak dişeti oluğu sıvısı, ağız içinde bulunan atık epitel hücreleri ve diğer bakteriler ile diş eti sınırının altına doğru ilerlemeye başlar.

Pelikıl oluşumun sonrası fırçalanmayan dişlerde 3. gün sonrasında ‘kronik marjinal gingivitis’ adını verdiğimiz başlangıç dişeti hastalığı oluşmaya başlar. İlk evrede basit bir polisajla ve ağız hijyeni eğitimi ile dental plak kontrolü sağlanır ve gingivitis tedavi edilmiş olunur.